HİZMETLERİMİZ

BACA TEMİZLİĞİ FAYDALI BİLGİLER

Baca temizliği can ve mal güvenliği açısından oldukça önemli bir konudur. Ayrıca yasal bir zorunluluktur.

Baca temizliklerini bacanın kullanım amaçları doğrultusunda birkaç grup altında toplayabiliriz.

Yağlı kanal diye adlandırılan restaurant ve yemekhane bacaları:

En uzun 3 ayda bir yetkili firmalar tarafından temizlenir. Peki bu temizlik nasıl yapılır? öncelikle ocakların bağlı olduğu bir baca sistemi vardır. Ocağın üzerinde bulunan davlumbaz ve bunu takip eden kanal sistemi. Bu sistem en uçta emiş motorunda son bulur.

Ocaktan buharlaşan yağlar zamanla bacaların dolmasına neden olur. Bacada oluşan bu yağların üzerine çeşitli kimyasal yağ çözücüler püskürtülerek yağların yumuşaması sağlanır bazen de yağ çözücüler yetersiz kalır bu gibi durumlarda çeşitli aletler yardımıyla yağları yapıştıkları yüzeyden kazıyarak temizlenmesi gerekir. Temizlik işleminin baca sisteminin her bölgesinde uygulanabilmesi için belirli aralıklarla müdahale kapakları açılır. Baca sisteminin en önemli bölümü motor ve fanlardır. Motor ve fanlar baca içindeki havayı dolayısıyla yağları emer; kanalın kısa sürede yağ tutmasını önler. Onun içindir ki motor ve fan temizliği çok önemlidir. Motor ve fan pervanelerinde biriken yağlar yağ çözücüler yardımıyla temizlenir. Böylelikle olası motor yangınlarının ve elektrik kontağından oluşabilecek yangınların önüne geçilmiş olacaktır.

Baca temizliği mutlaka itfaiyeden yetkili firmalarca deneyimli elemanlar tarafından yapılmalıdır.

BACA TEMİZLİĞİ VE ÖNEMİ

Baca temizliği denince eski den aklımıza ilk gelen odun, kömür soba bacaları ve kömür kullanılan kalorifer sistemleri gelirdi. Ancak değişen dünya şartları teknolojide gelinen son nokta günümüz insanını alternatif enerji kaynaklarına yönlendirmiştir. Isınma da ve üretimde artık doğalgaz başı çekmektedir.

Hayatımızı kolaylaştıran ve yaygın olarak kullanılan bu enerji kaynağı aynı zamanda çok tehlikeli ve ölümcül olabilmektedir. Baca temizliğinin önemi de tamda bu noktada ortaya çıkıyor. Odun, kömür, fuoloil ve doğalgaz kullanan ev ve işyerlerinin belirli periyotlarla baca temizlik ve bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili belediyeler ve itfaiye birimleri gerekli yönetmelikleri uygulamaya koymuş ; ilgili bakım ve denetim birimlerini hayata geçirmiştir.

Yapılan istatistiklere bakıldığında soba ve doğalgaz zehirlenmelerinin büyük çoğunluğu temizlenmeyen bacalar nedeniyle olduğu görülmektedir. Ayrıca baca temizliğinin yapılmaması bacada yangına sebep olacağından ; bu durum ciddi maddi zararın yanı sıra çevreyi de olumsuz yönde etkilemektedir. Can ve mal güvenliğimiz için ısınmada kullanılan bacalarımızı yılda en az 1 kez sanayide ve restaurantlarda kullanılan bacaları 3 ayda 1 kez itfaiyeden yetkili birimlere temizlettirilmesi zorunluluktur. Baca temizliğini zamanında yaptırmayan ev ve işyerleri için itfaiye denetim büro ekipleri tarafından cezai işlem uygulanmaktadır.

Baca temizliği bir lüks değil bir zorunluluktur. Can ve mal kayıplarının önlenmesi çevreye verilebilecek zararların önüne geçilmesi adına baca bakım ve temizliklerinizi zamanında yaptırmanız büyük önem taşımaktadır. Baca bakım ve temizliklerinizi yetkili birimlere yaptırmaya özen göstermenizde bir diğer sorumluluğunuz olmalıdır.

Kazasız güzel günler dileğiyle…………………………………

BACA TEMİZLEME FİRMALARI

Baca temizleme ciddi bir iştir. Bu işi yapacak olan şahıs veya kurumlarında baca temizliği konusunda eğitimlerini tamamlamış baca ve yağlı kanal temizleme yetki belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Baca temizlik firmaları çalışanlarının itfaiyenin vermiş olduğu eğitim programlarına katılmalarını sağlamakla yükümlüdür. Eğitimlerini bitiren baca temizlik elemanlarına kurs bitiminde baca temizliği alanında çalışmalarına olanak sağlayan baca temizlik eğitim sertifikası verilir. Bu eğitimler periyotlar halinde devam eder. Gerek iş sağlığı güvenliği gerekse verilen hizmetin kalitesini artırılması adına firmalar çalıştırdıkları elemanlarını eğitimli bireylerden oluşturmalıdır. İstanbul genelinde 50’ in üzerinde baca temizleme firması bulunmaktadır. Bu firmalardan bir kısmı baca temizliği yetki belgesine sahip değildir. Yetki belgesi bulunmayan firmalara yaptırılan baca temizliğinin geçerliliği yoktur. Baca temizliğinin mutlaka itfaiyeden yetkili firmalara yaptırılması gerekmektedir.

Firmamız uzun yıllardır İstanbul Büyük Şehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından baca ve yağlı kanal yetki belgesine sahip itfaiyenin baca eğitim programlarını bitirmiş deneyimli elemanlarıyla İstanbul’un bütün semtlerinde ve hatta Türkiye genelinde saygın kurumlara hizmet vermeye devam etmektedir.

7/24 bizlere ulaşabilir sorunlarınıza profesyonel çözümler bulabilirsiniz. Sizlere bir telefon kadar yakınız.

Dinamik Çev. Sağ. Hiz.; İstanbul Büyük Şehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Merkez İtfaiye Müdürlüğü İtfaiye Eğitim Merkezi İBİTEM’den Yetkili Olarak Baca Temizliği Hizmeti Vermektedir.

Baca Temizliği Görevi; 23–08-1985 Tarih ve 18851 sayılı Resmi gazetede yayınlanan İtfaiye Teşkillerinin Kuruluş, Görev, Eğitim ve Denetim esaslarına dair yönetmeliğin 4 - a / 11 maddesi gereği, İtfaiye ve İstanbul Büyükşehir Şehir Belediyesinden yetkili kuruluşlara verilmiştir.

Yönetmelik gereği, Doğalgaz bacaları yılda bir, normal bacalar yılda iki, lokanta ve yemek fabrika bacaları ise 3 ayda bir defa yetkili ve ehliyetli firmalara mutlaka temizlettirilmelidir. Bacalarınızı temizletmediğiniz veya yetkisiz kişilere temizlettiğiniz takdirde çıkacak yangınlardan, kirli dumanlardan, zehirlenmelerden ve tüm olumsuzluklardan yönetiminiz sorumlu olacaktır.
Etiketler:Yetkili baca temizliği, itfaiye baca temizlik firmaları, baca temizlik firması, İstanbul baca temizleme firması, itfaiye baca firması, igdaş baca temizlik firması, baca temizlik sertifikası
Baca Temizleme Facebook logoBaca Temizleme Twitter LogoBaca Temizleme Google+ Logo