BACA RAPORU

Baca Raporu

Baca Raporu Nedir? Nereden Alınır?

İnsanlar ve kurum sahipleri belli resmî işlemler öncesinde ve genel sağlık koşulları bakımından, baca temizleme uygulamasını yerine getirmekle yükümlüdür. Özellikle gaz açma-kapama işlemleri, bir hane veya yapıya yeni taşınma sırasında ya da kiracı ile mal sahibi arasındaki sözleşmenin yenilenmesi sırasında İGDAŞ tarafından bacaların temizlendiğine ve standartlara uygun olup olmadığına dair bir rapor istenmektedir. Bu rapor bacaların kullanıma hazız olduğunu, herhangi bir tıkanma olmadığını ya da var olan tıkanıklıkların giderildiğini belgeleyen bir sertifikadır. Alınmadığı takdirde, resmi bir işlem yapılamayacağı gibi, denetlenen bacaların tıkalı ya da herhangi bir hasara uğradığının tespiti ile cezaî yaptırımlar meydana gelecektir. Bu raporun verilebilmesi ancak izin belgelerini tamamlamış bir firma tarafından mümkün olabilmektedir. Merdiven altı temizlik şirketlerinin böyle bir yetkisi bulunmamaktadır. Bu kurumlardan yapacağınız herhangi bir hizmet alımının, hiçbir yasal geçerliliği olmayacaktır. İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş ve aynı zamanda baca denetim firmaları olarak faaliyet gösteren bir kurumdan, Baca Raporu, temin etmeniz mümkündür.

Baca Temizlik Raporu

Baca raporu, ilk kullanım sırasında gerekli olduğu gibi; yapı ögelerinin ve baca sistemlerinin kurgusuna göre belli aralıklarda da temizliği yapılarak alınması gereken bir belgedir. Gıda işletmeleri için bu süreç 2-3 aylık periyotlarda gereklilik arz ederken, doğalgaz binaları için yılda 2 defa olacak şekilde düzenlenmiştir. Duruma ve kullanıma göre, temizlik faaliyetlerinin sayısı çoğaltılabilir. Bunun kararını da, yine baca denetim firmaları vermektedir. Bir baca temizleme şirketi, gerekli tüm müdahaleleri yerşne getirdikten sonra, sizlere bir rapor sunar ve aynı şekilde ilgili kuruma da bildiri niteliğinde bir belge hazırlar. Eksik ve yanlış yapılan tüm baca temizlik uygulamaları bu bağlamda diğer firmalarca kontorl edilmekte ve itfaiye tarafından gerekli hallerde yetki gerli alınabilmektedir. İnsan sağlığına, çevre düzenine ve can güvenliğine olumsuz bir etki meydana getirmemek adına, baca kanallarını ve havalandırma bacalarını sürekli olarak temiz ve bakımlı tutmak zorundasınız. Bu süreçte firmamız, sizlere en pratik ve çözüm odaklı uygulamaları sunmaktadır. 

Baca Raporu Veren Yetkin Firmalar

Bina ve işletmelere verilen Baca Raporu, belli yasal süreçlerin tamamlanması sonucunda temin edilebilmektedir. İtfaiye tarafından 2 yıl arayla düzenlenen baca temizleme eğitim programlarına katılan firmalar, gerekli donanımı bünyelerinde barındırmaları koşuluyla bu konuda yetki ve izin belgesi almaya hak kazanırlar. Sürekli değişen ve gelişen teknolojik ekipmanların, baca temizlenmesine katkı sağlayabilmeleri adına doğru ve yerinde kullanımı, baca temizliği sırasında açılan müdahale kapakları, tıkanıklıkların güvenli bir şekilde tahliyesi gibi konular üzerinde profesyonelleşmiş kurumumuz, bu yetkin firmalar arasında olmaya hak kazanmış ve sektörde uzun yıllardır hizmet veren bir oluşumdur. Avantajlı fiyat seçeneklerimizden ve memnuniyet oranı yüksek hizmet kollarımızdan faydalanmak için İstanbul'un her bölgesinden bizleri arayabilir ve hizmet talebi oluşturabilirsiniz.