BAŞAKŞEHİR BACA TEMİZLEME

başakşehir baca temizleme

Bacaların Ne Sıklıkla Temizlenmesi Gerekir?

Bacaların temizletilmesi gereken zaman dilimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Baca Temizleme ve Denetim Yönetmeliği'nde yer alan esaslara göre belirlenir. Buna göre; her yakıt tipinin ve bacanın bulunduğu binadaki fonksiyonel kriterlerin belirlenmesi ile, bacaların temizlik seansları da saptanabilmektedir. Isıtma ve pişirme cihazlarında, cihazın üretim aşamasında belirlenen özelliklerde yakıt tipolojisi de belirlenmektedir. Bu sistemlerde kullanılan yakıt tipleri; mazot, fuel oil, LPG, doğalgaz, odun, kömür olarak değişebilir. Diğer belirleyici unsur, sistemin bireysel ya da merkezi olup olmamasıdır. Ayrıca bu bahsi geçen cihazların kullanımı, kamusal binalarda ise daha farklı bir temizlik planına ihtiyaç duyar. Başakşehir baca temizleme periyotları aşağıdaki listede verilmiştir:

  1. Binalarda yer alan kalorifer kazanları ve bunlara bağlı bacalar yılda en az iki defa temizlenmek zorundadır.
  2. Isınma sistemi olarak katı yakıt sobalar tercih edildiği takdirde, 2 ayda bir temizlenmelidir.
  3. Doğalgaz ve LPG kullanımı mevcutsa, bacalar yılda en az 1 defa kontrolden geçmeli ve bakıma alınmalıdır.
  4. Lokanta, restaurant, yemekhane, gıda fabrikaları, otel ve tesisler, kebapçılar ve benzeri gıda üretim mekanlarında 4 ayda bir baca temizliği mecburidir. 

Bacalar Temizletilmezse...

Başakşehir baca temizleme, tüm canlı organizmanın sağlığı açısından önem taşır. Bu sebeple, her bir kişi ve kurum sahibi, bina yöneticileri bu işlemi sağlamak zorundadır. Yetksizi kurumlara temizletilmesi, işlemlerin eksik yapılması, gerekli zaman aralıklarında tekrar edilmemesi gibi durumlarda ölüme kadar giden bir süreç meydana gelebilmektedir. Bunun nedeni ise, yanıcı gaz ve yağların binalarda yangına neden olmasıdır. Tüm olumsuzluklar bununla da sınırlı değil. Bacalar kapsamlı bir şekilde temizletilmezse en basitinden kanal işlevini yitirecek, çekiş gücünü kaybedecek ve daha fazla yakıt kullanımı meydana gelecektir. Gerekli ısıya ulaşmada zorlanan cihazlar, daha fazla yakıt ve enerji kullanacak bu durum da faturalara negatif bir şekilde yansıyacaktır. Ayrıca kanalda tıkanma gibi durumlar meydana geldiğinde, baca kanalları hasar görür, baca motoru zorlanma sonucu yanar ve mukavemetini yitirir. Bu durum içeriye kirli hava sızıntısına sebep olacaktır. Solunan karbon gazları, insanların zehirlenmesine neden olur. Tüm bu sorunlar, ciddi boyutta etkilerdir. Bu yüzden baca temizliğini hiçbir surette aksatmamalısınız.

Bahçelievler Baca Temizlik Şirketi

Bahçelievler baca temizliği, firmamız tarafından dilediğiniz gün ve saatte sağlanmaktadır. Müşteri destek hattımız sizlerden gelen talepleri karşılamak üzere, haftanın 7 günü 24 saat açık olmaktadır. Uygulama hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hizmetlerimizden faydalanmak için, irtibak kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.