GAZ AÇMA RAPORU

Gaz Açma Raporu

Gaz Açma Raporu Nedir?

Binaların temizlik ve bakım uygulamalarının gerçekleştirilmesi yönünde birtakım yeni yönetmelikler hayata geçirilmiştir. Bu yönetmelik gereği, bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi için resmi firmaların sağladığı hizmet sonunda, rapor alma zorunluluğu bulunmaktadır. Gaz açma raporu, doğalgaz tesisatında meydana gelen bir hasarın giderilmesinde, gaz aboneliği değişikliğinde, doğalgaz açma ve kapama taleplerinde, taşınma ve mekan değişikliği esnasında ve bina ve konutlar hakkında yapılan tüm sözleşmelerde gerekli bir belgedir. Kombi ve doğalgaz kaynaklı ısıtma fonksiyonu sağlayan sistemlerin arızalanmasında, bacadan kaynaklanan bir sorun varsa; yine bu raporun sağlanması gerekmektedir. 

Gaz Açma Raporu Nasıl Alınır?

Gaz açma raporu, belli kontrol ve revizyon işlemlerinin yerine getirilmesinden sonra alınabilmektedir. Bunlardan en öncelikli olanı; baca sistemlerinin standartlarda yer alan ölçü ve kriterlere uygun olup olmadığıdır. Kullanım amacına, yapısal konfigürasyonlara, kullanım sıklığına ve  ısıtma / pişirme sisteminin çalışmasında tüketilen yakıt tipine uygun baca kanal kurgulamaları bir zorunluluktur. Buna örnek vermek gerekirse; ocak ve ızgaraların bağlı bulunduğu baca sistemleri yağlı kanal kriterinde imal edilirler. Tüm bu belli niteliklerin var olup olmadığı, gaz açma raporu verilmeden önce incelenmektedir. Bundan başka yerine getirilmesi gereken kontrol programı; baca kanallarının içinde yer etmiş tüm kir ve yağ tabakalarının temizlenmesi işlemidir. Kanallarda kirli hava transferinin yapılabilmesi için, tıkanık bölgelerin atık maddelerden arındırılması elzemdir. Uzun süreli kullanımlar, yanlış üretim ve tıkanmalar sonucu baca yüzeylerinde çökme ve yıpranma gibi durumlar da meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda da yine tüm onarım ve tadilat işlemlerinin yerine getirilmesi zorunlu bir faaliyettir. Tüm bu bahsedilen uygulamaların sağlanması sonucunda gaz açma raporunu alabilirsiniz. Böylece resmî işlemlerin ve prosedürlerin sağlanabilmesi mümkün olmaktadır.

Gaz Açma Raporu Nereden Alınır?

Gaz açma raporu, sadece eğitimli personel ağına sahip ve itfaiyenin yetkilendirdiği kurumlar tarafından verilebilmektedir. Merdiven altı baca temizlik şirketleri, verdikleri hizmeti tam teşeküllü sağlayamadıkları gibi işlem sonunda da resmî bir rapor verme yetkisine sahip değillerdir. Süreçten kimsenin mağdur olmaması ve yasal bazı yaptırımların meydana gelmemesi adına, gaz açma raporu ve baca temizlik raporu gibi yasal hizmetleri yetkili kurumlardan sağlamalısınız. Firmamız, sizler adına bu işlemleri en pratik ve çözüm odaklı bir sistematiğe bağlamıştır. Yetkili ve resmî izinleri tam olan firmamızdan, 7/24 hizmet talebinde bulunabilirsiniz.