TIKALI BACA AÇMA

Tıkalı Baca Açma

Baca Kanalları Neden Tıkanır?

Zaman zaman, kirli hava ve atık gaz tahliyesi yapan baca sistemlerinde tıkanmalar meydana gelebilmektedir. Bu doğal bir sürecin doğal sonucudur. Bu kanallardan aktarılan maddeler, genellikle yüzeylere tutunma, yanma ve zehirleme kabiliyeti gösterirler. Baca kanal sistemlerindeki temel amaç, çevreye ve insan fizyolojisine zarar verecek hava kütlelerinin düzenli olarak ve güvenli yollardan dış atmosfere aktarılmasıdır. Sistemde meydana gelebilecek herhangi bir tıkanıklık ya da geri dönüşüm gibi durumlarda, oldukça tehlikeli vakalar yaşanabilmektedir. Örneğin, tıkalı bacalar nedeniyle meydana gelen zehilenmeler son yıllara kadar oldukça yoğun bir grafik sergilemekteydi. İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından, bacaların bakım, onarım ve temizlik faaliyetlerinin zorunlu kılınması sonucunda, bu oran git-gide azalma göstermektedir. Bu temizlik işlemleri öyle bir sistematiğe bağlanmıştır ki, süreç kendi kendini denetleyen ve hataya yer vermeyen bir düzleme yayılmıştır. İtfaiye kurumu tarafından yetkilendirilen firmalar da birbirini denetleyen organlar olarak görev alırlar. Ayrıca bu hizmet alımının, kaçak firmalardan sağlanmaması için işlem sonunda resmî bir sertifika alma zorunluluğu bulunmaktadır. Böylece, bacaların temizlenmesi sürecinde herhangi bir aksaklık ve eksiklik olmaması sağlanmıştır. Tıkalı baca açma hizmetleri de, profesyonel baca temizleme şirketleri tarafından sağlanan bir hizmet koludur. 

Tıkalı Bacalar Nasıl Açılır?

Tıkalı baca açma oldukça özen gerektiren bir uygulamadır. İşlemin sağlanabilmesi için belli yönergeleri takip etmek ve donanımlı bir teknik ekipmana sahip olmak gerekmektedir. Bacalar gaz atıkları, kirli hava, yağ buharı, duman, is ve kirli hava partiküllerinin yüzeylerde öbekleşmesi sonucu kurum ve zift bağlarlar. Bu kurum ve zift zamanla katı kütleler halini alır. Bacaların geçiş kanallarında daralmalara ve işlev yitimine sebep olan bu birikintiler özel uygulamalar neticesinde tamamen bertaraf edilebilmektedir. Tıkalı bacalar, aynı zamanda mukavemetini yitirmiş motor ve motor fanları anlamına da gelmektedir. Hem iç alanlara kirli hava sızıntısı meydana gelecek hem de  ocak ve sobalar netameli yanacaktır. Bu vesileyle daha fazla enerji ve yakıt tüketmek durumunda kalacaksınız. Bacaların tam randımanlı çalışamaması sonucunda, farkında olunmayan zehirlenmeler ve beklenmedik yangınlar meydana gelecektir. Bu kanalların açılması sırasında; çelik telli fırçalar, özel kimayasal ürünler, vakumlama makineleri ve ek aparatların kullanımı gereklidir. 

Tıkalı Baca Açma Servisi

Birikim Baca Temizleme servisimiz, tıkalı bacaların açılması ve sağlıklı hava şartlarının sağlanması yönünde hizmet vermektedir. Kurumumuz her türlü izin ve yetki belgesine sahiptir. Personellerimiz, itfaiye tarafından düzenlenen eğitim programlarından geçmiş ve işinin ehli bireylerdir. Güvenili bir baca temizlik hizmeti satın almak için firmamız yetkililerinden yardım alabilirsiniz.Tıkalı baca açma, ancak profesyonel ekipler tarafından sağlıklı bir şekilde hayata geçirilebilmektedir.