YAĞLI KANAL TEMİZLİĞİ

Yağlı Kanal Temizliği

Yağlı Kanal Nedir?

Gıda üzerine hizmet veren kurumların mutfaklarında bulunan baca sistemlerine yağlı kanal adı verilmektedir. Yağlı kanal temizliği ise, bu sisteme bağlı tüm birimlerin temizlenmesi işlemidir. Baca sistemine bağlı başka cihazlar ve borular da bulunur. Davlumbazın çektiği yağ buharı ve yemeklerden çıkan tüm atık hava bu kanallara aktarılır. Yağlı kanalları oluşturan ek birimler şu şekilde sıralanabilir;

  • Ocak / Izgara vb. pişirme cihazı
  • Davlumbaz
  • Dikey Kanal
  • Yatay Kanal
  • Emiş Motoru
  • Fan Motoru
  • Fan yaprakları

Yağlı kanalların yer aldığı yapılar genellikle yemek pişirlen ve yemek hizmeti veren kuruluşlardır. Restaurantlar, yemekhaneler, gıda üretim fabrikaları, hazı yemek hizmeti sunan catering kuruluşları, lokantalar, kebapçılar, fırınlar ve benzeri işletmelerde bu yağlı kanallar mevcut olmak durumundadır.  

Yağlı Kanal Temizleme Yöntemleri

Yağlı kanal temizliği, sistematik ve düzenli bir ekip çalışmasını gerekli kılar. Davlumbazın, yatay ve dikey kanalların, baca iç yüzeylerinin ve motorun temizliği için ayrı bir deneyim ve bilgi gerekmektedir. Ocakta pişirilen yemeklerden çıkan yağ buharı, öncelikle davlumbazda ve sonra tüm baca sistemine yağlı tabakalar oluşturur. Bu kısımların özenle temizlenmesi ve yağların çözülmesi gerekmektedir. Bu aşamada, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış yağ çözücü kimyasal kullanımı önem teşkil etmektedir. Yağ çözücüler yardımıyla yüzeylerdeki sert tabakalar çözündükten sonra, spatula ve fırça yardımıyla tamamen arındırılma işlemine geçilir. Bundan sonra ise yatay ve dikey kanallar ile baca iç yüzeylerinin atıklardan temizlenmesi süreci başlatılır. Fan yapraklarında meydana gelen kirli yüzeyler, buralarda sertleşerek motorun yanmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden fanın ve motorun detaylı temizliği de önem arz eder. Fanların işlevselliğini kaybetmesi motorda zorlanmalara sebep olurken, bir yandan da kirli hava tahliye işleminin aksamasına neden olmaktadır. Tüm bu süreç, hem sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurur hem de yakıt ve enerji sarfiyetının belli bir düzeyde artış göstermesine neden olur. 

Yağlı Kanallarda Yangın Tehlikesi

Yağlı kanallarda biriken yağların yanıcı bir özelliği bulunmaktadır. Ocak veya ızgaradan yükselen, gözle görülmeyecek akdar küçük alev parçaları bile büyük bir yangının başlamasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden yağlı kanalların temizliği yasal olarak zorunlu tutulmuştur ve işletmelerde bu işlemin 2-3 aylık periyotlarda tekrar edilmesi gerekmektedir. Çıkan yangında mal ve can kaybı yaşanabileceği gibi, bu negatif sonuçlardan da kurum sahipleri ve yöneticiler sorumlu tutulacaklardır. Ayrıca yağlı kanal temizliği işlemini gerekli niteliklerde yerine getirmeyen temizlik kurumları da, olası bir yangın neticesinde büyük bedeller ödemektedir.

Yağlı Kanal Temizlik Servisi

Her türlü baca kanal temizliği, bu konuda yetkilendirilmiş firmalar tarafından sağlanmaktadır. Firmamız, hizmet verdiği alanlar arasında yağlı kanal temizlik işlemi de yer almaktadır. Bu konuda tüm deneyim ve bilgi birikimine sahip kurumumuz aynı zamanda işlemi en güvenli şekilde yerine getirecek bir teçhizat ağına da sahiptir. Yağlı kanal temizlik servisi için, 7/24 müşteri destek hattımızla irtibata geçebilirsiniz.